Auteur: Redactie Tuingigant

  • Tuinmeubelen kopen: showroom of online? Beste prijs

    Tuinmeubelen kopen: showroom of online? Beste prijs

    Showroom of online? Je hoeft niet te kiezen. Je test een tuinset in de showroom en bestelt hem daarna bij de webshop met de beste prijs. Dat heet showroomen. Dit artikel legt uit hoe je dat slim aanpakt, zonder dat je inlevert op zitcomfort of garantie.

    In het kort

    Je hoeft als koper niet te kiezen tussen zekerheid en een lage prijs. Test de tuinset in de showroom en bestel hem daarna online bij de goedkoopste webshop: zolang je op afstand afrekent, heb je gewoon 14 dagen bedenktijd. Kies een standaardmodel in plaats van maatwerk en tel de bezorgkosten mee voordat je prijzen vergelijkt. Ga vroeg in het seizoen kijken, dan mis je de najaarskorting niet.

    Showroom, online of allebei

    De slimste route combineert de twee: je test een tuinset in de showroom en bestelt hem daarna bij de webshop met de laagste prijs. Uit onderzoek naar de kostenstructuur van winkels en webshops blijkt een indicatief prijsvoordeel van gemiddeld enkele procenten bij online kopen. In het volgende blok lees je waar dat verschil vandaan komt. Ken je het model al en weet je zeker welke maat en stof je wil, dan kun je ook meteen online bestellen. Twijfel je over het zitcomfort of de materiaalkwaliteit, dan is een showroombezoek de veiligere keuze.

    De tabel hieronder zet de drie routes naast elkaar. Wil je eerst breder weten waar je op moet letten bij een tuinset, lees dan de complete checklist voor een tuinset.

    Criterium Showroom (kopen ter plekke) Online (webshop) Hybride (showroomen)
    Prijs Meestal het hoogst Vaak lager, indicatief enkele procenten voordeel Laag: je kiest zelf de goedkoopste webshop
    Proefzitten Ja, ter plekke Nee Ja, voordat je bestelt
    Wettelijke bedenktijd Geen 14 dagen na ontvangst 14 dagen, want je bestelt op afstand
    Garantie gaat in Op de aankoopdatum in de winkel Op de leverdatum Op de leverdatum bij de webshop
    Levertijd Vaak direct mee of snel geleverd Kan enkele weken duren Afhankelijk van de gekozen webshop

    Waarom de showroom duurder is dan een webshop

    Een fysieke showroom heeft structureel hogere vaste kosten dan een webshop, en dat werkt door in de prijs. Uit CBS-onderzoek naar de kostenstructuur van de detailhandel (cijfers uit 2015, over de structurele kostenopbouw, niet over actuele prijzen) blijkt dat huisvestingskosten zoals huur en schoonmaak gemiddeld zo’n 5% van de omzet vormen. Bij een gespecialiseerde winkel loopt dat indicatief op tot bijna 14%. Een webshop houdt die kosten doorgaans onder de 2%.

    Personeel is de grootste kostenpost: gemiddeld zo’n 13% van de omzet in een fysieke winkel. Verkoopadvies en een onderhouden showroomvloer kosten geld, elke dag opnieuw. Meer service en een grotere showroom betekenen dus ook een hogere prijs. Dat is de keerzijde van goed advies, en het zegt niets over de kwaliteit van de producten online. Een webshop betaalt simpelweg geen showroomvloer en geen kassapersoneel. Die structurele kostenverschillen verklaren waarom kopers bij hetzelfde onderzoek gemiddeld een indicatief prijsvoordeel van rond de 6,5% verwachten bij een online aankoop ten opzichte van de winkel.

    Waar je tekent, bepaalt je bedenktijd

    Koop je een tuinset via een webshop of telefonisch, dan heb je 14 dagen bedenktijd. Die termijn gaat in op de dag na ontvangst. Vertelt de verkoper je niet goed over dit herroepingsrecht, dan loopt die termijn op tot maximaal 1 jaar. Reken je af in de showroom zelf, ook via een tablet of kiosk ter plekke, dan geldt die bedenktijd niet.

    Dat onderscheid komt doordat de wet uitgaat van gelijktijdige fysieke aanwezigheid. Sta je samen met de verkoper in de winkel op het moment dat je tekent, dan telt de koop niet als een aankoop op afstand. Test je de set in de showroom maar bestel je hem later thuis via de website of telefonisch bij dezelfde winkelketen, dan blijft de 14 dagen gewoon gelden. Niet de winkel bepaalt je rechten, maar het moment waarop je de koop sluit.

    Moet je toch iets terugsturen, dan lees je wat een loungeset retourneren kost en wie dat betaalt.

    Check dit voordat je online bestelt

    Voordat je een showroommodel online nabestelt, controleer je het exacte model, de maatvoering en de stof- of materiaalkeuze. Een webshop voert soms een net iets andere uitvoering dan het model in de showroom, met een ander onderstel of andere bekleding. Klopt er één van die drie niet, dan koop je feitelijk een ander product dan je hebt getest.

    Wat als je kiest voor maatwerk?

    Kies je in de winkel voor een afwijkende maat of stof buiten de standaardopties, dan heb je geen herroepingsrecht op die bestelling. Kies je alleen uit de standaardopties van de webshop, dan geldt gewoon de 14 dagen. Een winkel kan een standaardset namelijk nog aan een andere klant verkopen als jij annuleert, maar maatwerk wordt pas na jouw bestelling gemaakt. Annuleer je zo’n bestelling toch vlak voor levering, dan kan de verkoper een annuleringsvergoeding rekenen. Sommige brancherichtlijnen noemen een percentage van rond de 30%, maar dat staat niet in de wet en verschilt per verkoper.

    Wil je meer weten over hoe materialen als teak, aluminium en wicker zich houden, lees dan de vergelijking van materialen voor tuinmeubelen.

    Het juiste moment om te showroomen en te kopen

    Eind augustus tot en met oktober of november is volgens vakmedia de goedkoopste periode voor tuinmeubelen. Winkels ruimen dan hun showroomvoorraad op voor het nieuwe seizoen. Kortingen kunnen indicatief oplopen tot 50 à 70% van de zomerprijs, prijspeil 2026. Rond Black Friday, eind november, zie je in diezelfde uitverkoopperiode vaak een vergelijkbare piek tot zo’n 60%. Dat is geen extra korting bovenop die 50 à 70%, maar een alternatief moment in dezelfde opruiming.

    Je testmoment en je koopmoment vallen daardoor niet samen. De korting ontstaat juist doordat de showroomvloer leeg moet voor de nieuwe collectie, en precies het model dat jij hebt getest kan dan al uitverkocht zijn. Test daarom breed en vroeg in het seizoen. Zodra de najaarskorting verschijnt, sla je toe, maar check eerst of jouw model nog op voorraad staat.

    Een afgeprijsd toonzaalmodel is in deze periode vaak het goedkoopste alternatief. Je neemt dan een bestaand showroomstuk over in plaats van een nieuw exemplaar, tegen de laagste prijs van het seizoen. Twijfel je toch tussen een afgeprijsd toonzaalmodel en een nieuwe online bestelling, lees dan wanneer een showmodel echt een koopje is.

    De waarde van proefzitten

    Fysiek proefzitten is onmisbaar als je de set voor meerdere seizoenen wil gebruiken en het zitcomfort nog niet kent. Stof en het vlechtwerk van wicker of rope voel je pas goed aan als je er echt in gaat zitten. Op een foto lijkt bijna elke stof zacht. Ken je het model al uit ervaring, of gaat het je vooral om prijs en levertijd, dan kun je zonder veel risico blind online bestellen. Hoe lager de prijs van zo’n blinde aankoop, hoe groter het risico dat je de set toch terugstuurt omdat het zitcomfort of het materiaal tegenvalt. Dat risico betaal je in retourmoeite, niet in geld.

    Sommige winkels combineren een showroom met een eigen webshop. Dat maakt het makkelijker om na het testen bij dezelfde winkel te bestellen, al betaal je daar niet automatisch de laagste prijs. Een zuivere online speler heeft geen showroomvloer en concurreert puur op prijs, maar je kunt er niets uitproberen.

    Hoe onderhandel je over prijsmatch in de showroom?

    Vraag in de showroom gewoon of de verkoper de online prijs matcht. Dat is een normale vraag. Geen oneerlijke truc. Neem de prijs en het exacte model van de webshop mee, zodat de verkoper meteen ziet waar je op doelt. Veel showroommedewerkers hebben ruimte om iets te schuiven op de prijs, zeker bij een laatste showroomstuk of aan het eind van het seizoen.

    Lukt het niet, dan weet je meteen waar je staat. Test in de winkel, bestel bij de webshop en bedank de verkoper voor het advies. Je doet dan gewoon wat hierboven staat, maar nadat je eerlijk hebt geprobeerd bij de winkel zelf voordelig uit te komen.

    Garantie en bezorgkosten als je elders koopt

    Koop je de set bij een andere winkel dan waar je hebt getest, dan gaat je garantie in op de leverdatum van die verkoper, niet op de dag van je showroombezoek. Naast de fabrieksgarantie houd je bij elke aankoop ook je wettelijke conformiteitsrecht. Hoe dat precies werkt, lees je in de wettelijke rechten naast de fabrieksgarantie.

    Tel naast de setprijs ook de bezorgkosten en eventuele montageservice mee. Een online prijsvoordeel van een paar procent verdwijnt snel als de webshop extra rekent voor bezorging tot achter de voordeur. Wat je daarbij mag verwachten, staat in wat je mag verwachten bij bezorging van een tuinset.

  • Onverwarmde tuinkas: teeltkalender per maand

    Onverwarmde tuinkas: teeltkalender per maand

    Zonder kachel win je toch weken op het buitenseizoen

    Zonlicht is in een onverwarmde kas de enige warmtebron, en dat is genoeg om eerder te zaaien en later door te oogsten dan buiten. Voor wie het groeiseizoen wil oprekken zonder een kachel te installeren, is dit een goede tussenstap. Bij strenge vorst zakt de temperatuur in de kas soms net zo hard als buiten, dus voor gewassen die het hele jaar warmte nodig hebben is een onverwarmde kas niet genoeg.

    Twijfel je tussen een koudeframe, een plastic tunnel en een vaste onverwarmde kas? Ze verschillen vooral in prijs en in wat ze ’s winters aankunnen.

    • Koudeframe: de goedkoopste en kleinste optie. Handig om jonge planten af te harden, maar met weinig loop- en teeltruimte.
    • Plastic tunnel: richtprijs ongeveer €75 tot €250, prijspeil 2026. Snel opgebouwd en geschikt voor tijdelijke bescherming, maar niet gemaakt om gewassen de hele winter te laten doorstaan.
    • Vaste onverwarmde kas: richtprijs vanaf ongeveer €300 tot €900 voor een eenvoudige uitvoering, en €2.500 tot €6.000 of meer voor een polycarbonaat serre, prijspeil 2026. Deze houdt winterharde bladgewassen goed door de winter. Wil je ook vruchtgroenten of kuipplanten laten overwinteren, dan is net iets meer isolatie of een minimale verwarming nodig; verderop lees je waarom dat dan strikt genomen geen zuiver onverwarmde kas meer is.

    Wil je vooral in het vroege voorjaar voorzaaien, dan volstaat een tunnel. Wil je ook in de kern van de winter blad blijven oogsten, dan weegt de meerprijs van een vaste kas op tegen de betere isolatie. Twijfel je welke afmeting daarbij past? Bekijk de maatwijzer voor tuinkassen.

    Maandkalender: wat je per maand kunt telen

    In de kas loopt het tuinjaar niet gelijk met de kalendermaand buiten: door de extra warmte kun je er een paar weken eerder mee starten en later mee doorgaan. Dit is een algemene richtlijn. Het exacte moment hangt af van je regio, het gekozen ras en hoe zonnig je kas ligt.

    Januari en februari: kiemplanten voortrekken, blad oogsten

    • Zaaien: tegen eind februari de eerste radijs en spinazie, als de kas al voldoende licht vangt.
    • Planten: in het najaar opgekweekte sla- en spinazieplantjes zet je nu pas echt aan de groei.
    • Oogsten: veldsla, spinazie, snijbiet en boerenkool die de winter in de kas hebben doorstaan.

    Maart en april: het voorjaar start onder glas

    • Zaaien: sla, radijs, wortel, biet en kruiden als peterselie en bieslag rechtstreeks in de kasgrond, plus tomaat, paprika en komkommer in kweekpotjes.
    • Planten: jonge kool- en slaplanten gaan de kasgrond in.
    • Oogsten: de laatste winterse bladgewassen en de eerste radijs.

    Mei en juni: warmteminnende gewassen krijgen ruimte

    • Zaaien: bonen, courgette en komkommer, zodra de kans op nachtvorst voorbij is.
    • Planten: de voorgetrokken tomaat, paprika, aubergine en komkommer gaan nu in de kasgrond of naar buiten.
    • Oogsten: sla, radijs en de eerste kruiden.

    Juli en augustus: hoofdoogst en een tweede zaaironde

    • Zaaien: een tweede ronde sla, andijvie, boerenkool en veldsla voor de winteroogst.
    • Planten: herfst- en winterkool.
    • Oogsten: tomaat, courgette, komkommer, paprika en bonen.

    September en oktober: winterteelt voorbereiden

    • Zaaien: veldsla, spinazie en winterpostelein voor de winter.
    • Planten: de laatste slaplantjes en overwinterende ui en knoflook.
    • Oogsten: de laatste tomaten en courgettes, pompoen en de eerste winterkool.

    November en december: kas winterklaar, rustperiode

    • Zaaien en planten: nauwelijks. De kas winterklaar maken en bij vorst afdekken met vliesdoek heeft nu voorrang.
    • Oogsten: boerenkool, spinazie, veldsla en snijbiet, de winterharde bladgewassen die tegen lichte vorst kunnen.

    Zo warmt een onverwarmde kas op, en dit betekent “onverwarmd” precies

    Zonlicht valt overdag door het kasdek en warmt de lucht en de bodem in de kas op, dat is het hele mechanisme achter een onverwarmde kas. Een deel van die warmte blijft ’s nachts vastzitten in de lucht en de bodem, waardoor de kas op de meeste avonden een paar graden warmer blijft dan de tuin erbuiten. Bij strenge vorst werkt dat averechts: dan kan de temperatuur in de kas juist sneller dalen dan buiten, omdat de stilstaande lucht binnen weinig vocht bevat om warmte vast te houden.

    De term “onverwarmd” is preciezer dan hij lijkt. Een echte koude kas, zonder enige vorm van verwarming, blijft onder de 12 °C en is alleen bruikbaar in de vorstvrije maanden. Wil je een minimale nachttemperatuur van 4 tot 7 °C garanderen, de zogeheten matig koude kas, dan is er altijd wat extra isolatie of een minimale vorm van verwarming nodig. Strikt genomen is dat dan geen zuiver onverwarmde kas meer.

    Een kas beschermt niet automatisch tegen vorst

    Vorst dringt ook door tot binnen de kas, dus bescherming blijft nodig. Doordat de lucht er stilstaat, kan de temperatuur bij strenge vorst zelfs sneller zakken dan in de open tuin. Bij lichte vorst helpt het om planten af te dekken met vliesdoek of noppenfolie: dat houdt net genoeg warmte vast om het verschil te maken. Bij stevige vorst, ruim onder nul, loop je ook binnen in de kas risico.

    Jonge zaailingen en warmteminnende vruchtgroenten zoals tomaat en paprika bevriezen het snelst en sterven daarna af. Ook waterleidingen en regentonnen in de kas lopen risico op vorstschade door stilstaand water: tap ze voor de winter leeg. De winterharde bladgewassen uit de kalender hierboven verdragen lichte vorst juist prima, dus die hoef je niet bij elke nachtvorst af te dekken.

    Boerenkool, veldsla en spinazie: de beste keuze voor winterteelt zonder verwarming

    Boerenkool, veldsla en spinazie verdragen lichte vorst goed en zijn daarom de beste keuze voor winterteelt in een onverwarmde kas. Vruchtgroenten zoals tomaat en paprika zijn hier juist ongeschikt voor: zij bevriezen ook binnen de kas, zoals hierboven al beschreven.

    Voor deze winterharde bladgewassen hoef je niet meteen te investeren in een volledig winterklaar gemaakte, goed geïsoleerde kas. Eenvoudige bescherming met vliesdoek of noppenfolie tegen vorstpieken is voor juist deze groep vaak al voldoende. Wil je daarnaast ook vruchtgroenten of kuipplanten door de winter krijgen, dan heb je net iets meer isolatie of een minimale verwarming nodig: dat maakt van je kas een matig koude kas in plaats van een zuiver onverwarmde kas.

    Voorzaaien in potjes werkt beter voor warmteminnende gewassen

    Voor tomaat, paprika, courgette en komkommer werkt voorzaaien in kweekpotjes beter dan direct zaaien in de kasgrond. De kas dient dan als beschutte kweekruimte, waar de kiemplanten alvast op krachten komen voordat ze de kou van een koudere kasgrond of de buitenlucht aankunnen.

    Winterharde en koudetolerante gewassen zoals sla, spinazie, radijs en erwten kun je juist wel rechtstreeks in de kasgrond zaaien. Ze kiemen ook bij lagere bodemtemperaturen en hebben de bescherming van voorzaaien niet nodig. Zodra de kans op nachtvorst voorbij is, kunnen de voorgetrokken planten naar hun definitieve plek in de kas of daarbuiten.

    Ook buiten de zomer moet je de kas ventileren

    Dezelfde zon die de kas ’s winters opwarmt, kan hem in het vroege voorjaar en het najaar op heldere dagen ook te heet maken voor de planten. Ventileren is dus niet alleen een zomers aandachtspunt: zet op zonnige dagen ramen of deuren open, ook als het de nacht ervoor nog gevroren heeft.

    Goede ventilatie helpt meteen tegen een tweede probleem: een hoge luchtvochtigheid in een afgesloten kas werkt schimmelziekten zoals meeldauw en botrytis in de hand. Daar zit een spanning in met de vorstbescherming van hierboven: hoe meer je de kas afdekt en dichthoudt tegen de kou, hoe vochtiger en schimmelgevoeliger de lucht binnen wordt. Lucht daarom zodra het kan, ook vlak na een koude nacht, en zet planten niet te dicht op elkaar.

    De meerprijs van een kas zit in bruikbaarheid, niet in luxe

    Niet de prijsklasse, maar het materiaal bepaalt of je kas geschikt is voor echt wintergebruik. Polycarbonaat en glas zijn dat wel; een folietunnel is en blijft bedoeld voor tijdelijke bescherming, zoals je hierboven al zag bij de vergelijking.

    Een hard bedrag voor de terugverdientijd is niet betrouwbaar te geven: dat hangt te veel af van wat je kweekt en hoeveel uitval je anders bij vorst zou hebben. De meerprijs verdient zich vooral terug via een langer teeltseizoen en minder verlies aan gewassen bij vorst. Twijfel je tussen glas en polycarbonaat? Op tuinkas glas of polycarbonaat eerlijk vergeleken lees je de materialen stuk voor stuk uitgewerkt.

    Kun je niet-winterharde potplanten laten overwinteren in een onverwarmde kas?

    Deels: een zuiver onverwarmde kas is hiervoor niet automatisch geschikt. Kuipplanten die niet winterhard zijn, overwinteren pas betrouwbaar in de matig koude kas die hierboven is beschreven, met een minimale nachttemperatuur van een paar graden boven nul. Een echte koude kas is namelijk alleen geschikt voor de vorstvrije maanden.

    Zet je kuipplanten toch in een volledig onverwarmde kas, dan loop je bij strenge vorst alsnog risico, ook al lijkt de plant beschut te staan. Wil je zeker zijn, combineer dan een goed geïsoleerde kas met extra afdekking bij vorstpieken, zoals eerder beschreven bij de bescherming van jonge zaailingen. Twijfel je nog over het juiste materiaal om je kas winterklaar te maken? Bekijk glas of polycarbonaat voor je tuinkas.

  • Opblaasspa kopen: waar op letten + merken vergeleken

    Opblaasspa kopen: waar op letten + merken vergeleken

    Bekijk hieronder een selectie van opblaasspa’s die op deze punten sterk scoren. We wegen materiaalkwaliteit, isolatie, garantie en energiezuinigheid mee, zodat je in één oogopslag ziet welk model bij jouw gebruik past.

    Opblaasspa kopen: waar de kwaliteit om draait

    Bij een opblaasspa kopen let je op drie dingen: de opbouw van het PVC, de isolatie tegen warmteverlies en de garantie op de naden. Intex, Bestway en MSpa gebruiken alle drie gelamineerde PVC-lagen als basis, maar verschillen zichtbaar in isolatie en in wat de garantie precies dekt.

    Gebruik je de spa vooral in de zomer op een klein terras of balkon, dan volstaat een compact model zonder extra isolatie. Draai je de spa het hele jaar door, dan merk je het verschil in stroomverbruik van een opblaasspa wel, en weegt een dubbelwandige uitvoering met isolatiedeken zwaarder. Heb je een krap budget, dan kies je een compact instapmodel; heb je meer te besteden en gebruik je de spa het hele jaar, dan verdient een geïsoleerde uitvoering zich vaak terug in lagere stookkosten. De tabel hieronder zet de belangrijkste verschillen op een rij.

    Kenmerk Intex Bestway MSpa
    Materiaalopbouw 3-laags gelamineerd PVC met vezelkern tussen de wanden Vergelijkbare gelamineerde PVC-constructie Vergelijkbare gelamineerde PVC-constructie
    Garantie op naadlekkage Doorgaans 3 maanden; algemene materiaalgarantie circa 2 jaar Verschilt per model, controleer dit bij aankoop Verschilt per model, controleer dit bij aankoop
    Isolatie en pompgeluid Standaardisolatie Standaardisolatie, vergelijkbaar met Intex Isolatiedeken, deksel en zeil; volgens vakmedia stillere pomp
    Winterbestendig tot Werkt bij continu draaiende verwarming Werkt bij continu draaiende verwarming Circa -10°C, mits de verwarming aan blijft staan

    Voor Bestway is minder specifieke informatie over isolatie en garantie gepubliceerd dan voor Intex en MSpa. Dat betekent niet automatisch dat Bestway op die punten zwakker presteert, alleen dat de vergelijking hier minder hard te maken is. Check dit daarom bij het specifieke model dat je overweegt.

    Een lage aanschafprijs gaat vaak samen met dunnere materiaallagen en een hoger lekrisico. Richtprijzen lopen sterk uiteen per model en actieperiode, dus check de actuele prijs bij de winkel (prijspeil 2026). Twee accessoires die het gebruik makkelijker maken: een opstapje voor bij een hoger model, en een waterfilter die het water tussen de chemische behandelingen door helderder houdt.

    Materiaal en constructie: de naden zijn het zwakke punt

    Een opblaasspa dankt zijn stevigheid aan drie gelamineerde PVC-lagen, met daartussen duizenden dunne polyestervezels die de binnen- en buitenwand met elkaar verbinden. Die vezelkern houdt de vorm strak, zonder dat er een frame nodig is.

    De panelen zijn aan elkaar gelast, en juist die naden begeven het als eerste. Langdurige felle zon versnelt dat: uv-straling maakt PVC na verloop van tijd stugger en brosser, vooral rond de lasnaden. Zet de spa daarom niet permanent in de volle middagzon en gebruik een afdekhoes als je hem niet gebruikt. De wanddikte verschilt per merk en productlijn; vraag dit bij twijfel na bij de fabrikant. Bij goed onderhoud en bescherming tegen uv-licht gaat een opblaasspa doorgaans meerdere seizoenen mee. Een exact gemiddeld aantal jaren is niet betrouwbaar vast te stellen.

    Garantie op een opblaasspa dekt minder dan je denkt

    De garantie op een opblaasspa bestaat uit twee delen. Op naadlekkage, de meest voorkomende schadeoorzaak, krijg je bij Intex doorgaans maar 3 maanden garantie. De algemene materiaalgarantie ligt in de markt daarentegen rond de 2 jaar.

    Dat verschil is niet toevallig: de naden zijn de gelaste verbindingen tussen de PVC-panelen en dus het eerste onderdeel dat het begeeft. Fabrikanten zetten daar bewust een kortere termijn op dan op het materiaal als geheel. Wie alleen “2 jaar garantie” leest, mist dus dat precies het kwetsbaarste onderdeel veel korter gedekt is. Bij Bestway en MSpa verschilt de garantietermijn per model en onderdeel, van frame en pomp tot het omhulsel zelf. Check dit altijd voordat je afrekent, en bewaar de aankoopbon voor als je een claim wilt indienen.

    Verwarmen, isolatie en pompgeluid: hierin verschillen de merken

    Intex-modellen verwarmen het water via de ingebouwde pomp tot maximaal 40°C. Reken vanaf koud kraanwater op een dag of langer voordat de spa op badtemperatuur is, afhankelijk van de buitentemperatuur en de isolatie.

    MSpa onderscheidt zich volgens vakmedia met een stillere pomp en een betere isolatie: een isolatiedeken, een opblaasbaar deksel en een geritst isolatiezeil houden de warmte langer vast dan bij de meeste Bestway- en Intex-modellen. Een hard geluidsniveau in decibel is voor geen van de merken gepubliceerd, dus de claim “stiller” blijft kwalitatief. Voor Bestway is op dit vlak weinig eigen informatie gepubliceerd, waardoor deze vergelijking vooral op Intex en MSpa steunt. Een grotere waterinhoud betekent bovendien een langere opwarmtijd, en dus meer stroomverbruik in die periode.

    Wat kost een opblaasspa aan stroom en onderhoud?

    Reken bij een opblaasspa van rond de 1.000 liter op ongeveer 6,6 kWh per dag, als je hem eens in de twee dagen verwarmt en filtert. Bij normaal gebruik ligt de bandbreedte tussen 5 en 10 kWh per dag. Dat komt neer op ongeveer €1 tot €1,50 per dag bij een buitentemperatuur vanaf 15°C, en kan bij een hoog stroomtarief van €0,70 per kWh oplopen tot circa €4,62 per dag.

    Onderhoud is een aparte kostenpost. Waterbehandeling met chloor of broom kost €100 tot €200 per jaar; die dosering voorkomt dat er algen in het water gaan groeien en houdt het zo helder. Blijft het water toch troebel of groen, dan lees je in waarom water ondanks chloor groen wordt wat de mogelijke oorzaken zijn. Vervangfilters kosten €50 tot €100 per jaar. Je ververst het water elke 3 tot 4 maanden, voor €8 tot €15 per keer. Opgeteld kom je uit op €150 tot €300 per jaar aan onderhoud, exclusief stroom. Tel je de stookkosten van doorlopend gebruik mee, dan ligt de totale jaarpost eerder rond €250 tot €350. Die twee bedragen overlappen deels, dus je telt ze niet los bij elkaar op. Het complete overzicht van onderhoud van een opblaasspa met een weekschema vind je op de aparte pagina hierover.

    Kun je een opblaasspa het hele jaar laten staan?

    Ja, een opblaasspa kan bij de meeste merken buiten blijven staan tot een buitentemperatuur van circa -10°C, mits de verwarming aan blijft staan. Zet je die uit, dan bevriest het water in de pomp en raakt die beschadigd.

    Dat “aan blijven staan” heeft wel een prijs die losse dagkosten niet laten zien: ook op dagen dat je de spa niet gebruikt, verwarmt de pomp door om bevriezing te voorkomen. Je betaalt in de winter dus stroomkosten voor dagen zonder gebruik, iets wat in de kWh-per-dag-berekening hierboven niet is meegenomen. Wil je precies weten wanneer een opblaasspa in de winter laten staan of opbergen de betere keuze is, dan vind je die afweging op de pagina die daar specifiek over gaat.

    Capaciteit: hoeveel personen en liters heb je nodig

    De meeste opblaasspa’s bieden plaats aan 4 tot 6 personen, met een waterinhoud van ongeveer 800 tot 1.800 liter. Een kleiner model van 800 liter is meestal geschikt voor 4 personen, een groter model van 1.800 liter voor 6 personen.

    Daaruit is een vuistregel af te leiden van ruwweg 200 tot 300 liter per persoon: reken de bovenkant van die bandbreedte aan bij een klein, compact model en de onderkant bij een ruimere uitvoering. Exacte cijfers verschillen per model, dus check de waterinhoud altijd op de productpagina zelf voordat je koopt.

    Opblaasspa of hardshell jacuzzi: het verschil

    Net als een hardshell jacuzzi is een opblaasspa een vorm van whirlpool, maar dan met een opblaasbare in plaats van een harde kuip. Het effect op je huid en spieren is vergelijkbaar: beide types pompen water rond en blazen er lucht doorheen.

    Het verschil zit in de kuip zelf. Een hardshell jacuzzi heeft een vaste, stevige buitenwand van kunststof of composiet en blijft het hele jaar op zijn plek staan. Een opblaasspa is lichter, goedkoper in aanschaf en kun je opbergen als je hem niet gebruikt, maar is door de flexibele PVC-wand gevoeliger voor lekkage en slijtage dan een harde kuip.

    Kun je een lekke naad zelf repareren?

    Ja, een kleine lekkage in een naad of het PVC kun je meestal zelf repareren met een reparatiekit. De meeste opblaasspa’s worden standaard met zo’n setje geleverd: een stukje PVC-lapje met waterbestendige lijm.

    Laat de spa leeglopen tot onder het gat, maak de plek rond de lekkage schoon en droog, en plak het lapje er ruim overheen zodat ook de rand van de naad is afgedekt. Laat de lijm minstens enkele uren drogen, het liefst een hele dag, voordat je de spa weer vult. Zit het lek precies op een lasnaad, dan houdt zo’n reparatie vaak minder lang stand dan op een vlak stuk PVC. Komt de lekkage steeds op dezelfde naad terug, dan is dat een teken dat de garantie op naadlekkage uitkomst kan bieden.

  • Terrasverwarmer verbruik berekenen: elektrisch vs gas

    Terrasverwarmer verbruik berekenen: elektrisch vs gas

    Een terrasverwarmer werkt op stroom of gas, en wat je betaalt hangt direct af van hoeveel vermogen het apparaat verbruikt. Dat kun je zelf uitrekenen: het vermogen staat gewoon in watt op het toestel. In dit artikel zie je hoe je van watt naar kilowattuur (kWh) gaat, en van kWh naar euro’s per uur. Voor beide typen.

    In het kort

    Een elektrische terrasverwarmer van 1.400 tot 2.500 watt kost je ongeveer €0,34 tot €0,60 per uur, bij een stroomprijs van €0,24 per kWh. Stook je een heel seizoen, dan kom je al snel uit op €65 tot €108. Gas levert meer vermogen per vierkante meter, maar hoeveel het per uur verbruikt is moeilijk te zeggen: de beschikbare cijfers lopen te ver uiteen. Voor CO2-uitstoot scoort stroom vaak beter dan propaan, al hangt dat ook af van hoe die stroom wordt opgewekt.

    Elektrisch of gas: wat is voordeliger?

    Voor de meeste terrassen is een elektrische terrasverwarmer de verstandigere keuze. Je kunt de kosten per uur precies uitrekenen op basis van het vermogen en je stroomtarief, zoals je verderop in dit artikel leert. Heb je een groot open terras zonder stopcontact in de buurt, dan is gas vaak de enige werkbare optie. Alleen zijn die kosten lastiger vooraf te schatten.

    Criterium Elektrisch Gas
    Eenheid verbruik kWh m³ aardgas of kg propaan
    Vermogen (indicatief) 1.400-2.500 watt tot ca. 7.600 watt
    Kosten per uur (rekenvoorbeeld) €0,34-€0,60 bij €0,24/kWh onvoldoende betrouwbaar cijfer
    CO2 per eenheid ca. 220-270 g/kWh ca. 3.000 g/kg propaan
    Bereik (indicatief) ca. 6-12 m² per toestel ca. 13,5 m² (1 bron)

    Cijfers zijn indicatief en gebaseerd op fabrikant- en prijsbronnen, peildatum 2026.

    Infrarood, keramisch en de paddenstoelvorm zijn vormen, geen brandstoftypen. Alle drie bestaan ze als elektrisch toestel én op gas. De vorm bepaalt hoe warmte wordt verdeeld. De brandstof bepaalt wat het kost en hoeveel energie het verbruikt. Je kunt daarom niet zeggen dat een infraroodpaneel zuiniger is dan een paddenstoelmodel: dat hangt af van de brandstof erachter, niet van de vorm. Reken dus gewoon de brandstofkosten door, zoals verderop in dit artikel.

    Een elektrische infraroodverwarmer past goed bij een klein of overdekt terras dicht bij een stopcontact, als je je verbruik nauwkeurig wilt bijhouden. Een gasterrasverwarmer past beter bij een groot open terras zonder stroomaansluiting, zoals bij een horecaterras. Wil je ook kijken naar montage en model? Bekijk dan elektrisch of gas kiezen.

    Betekent meer watt automatisch een groter terras?

    Deels. Meer vermogen geeft je doorgaans meer bereik, maar hoe de verhouding tussen watt en vierkante meter uitpakt, verschilt sterk per fabrikant. Een elektrische terrasverwarmer van 1.400 tot 2.500 watt is een gebruikelijke keuze voor een klein tot middelgroot terras. Een gasterrasverwarmer haalt vaak veel meer vermogen, soms tot 7.600 watt, en dekt daarmee een terras van ongeveer 13,5 vierkante meter.

    Die dekkingscijfers komen van fabrikantenblogs (peildatum 2026) en lopen flink uiteen:

    • 1.400 watt verwarmt bij het ene merk ongeveer 6 vierkante meter
    • 1.500 watt dekt bij een ander merk tot wel 12 vierkante meter
    • 7.600 watt (gas) dekt volgens één bron ongeveer 13,5 vierkante meter

    Reken dus altijd met een marge. Heb je een overdekt en beschut terras, dan kun je toe met vermogen aan de onderkant van die bandbreedte. Op een open en winderig terras kies je beter voor de bovenkant: wind en open lucht kosten veel warmte.

    Opvallend: gas levert per vierkante meter twee tot ruim vier keer zoveel vermogen als stroom. Reken je de bovenstaande cijfers om, dan kom je bij gas uit op ruim 500 watt per vierkante meter. Elektrisch zit tussen de 125 en 233 watt. Gas stookt dus intenser, elektrisch verwarmt geleidelijker over een kleiner oppervlak.

    Zo bereken je het stroomverbruik en de kosten per uur

    De formule is eenvoudig: watt keer het aantal uren, gedeeld door 1.000. Zo weet je hoeveel kilowattuur (kWh) je verwarmer per uur verbruikt, en met je stroomtarief bereken je de kosten.

    Een terrasverwarmer van 1.400 watt verbruikt 1,4 kWh per uur. Een model van 2.500 watt verbruikt 2,5 kWh per uur. Bij een stroomprijs van €0,24 per kWh (prijspeil juli 2026) kost het 1.400 watt-toestel zo’n €0,34 per uur. Het 2.500 watt-toestel komt uit op ongeveer €0,60 per uur. De werkelijke marktprijs voor stroom ligt tussen €0,24 en €0,325 per kWh, dus reken even door met je eigen tarief voor het exacte bedrag.

    Is gas per uur altijd goedkoper dan stroom?

    Nee, dat valt met de beschikbare cijfers niet te bewijzen. Betrouwbare verbruiksdata per uur ontbreken gewoon. De ene bron noemt voor een aardgasaansluiting van 7.600 watt een verbruik van 0,89 kubieke meter per uur. Een andere bron noemt 0,3 kubieke meter per uur, zonder erbij te vermelden welk vermogen dat betreft. Die cijfers zijn niet te vergelijken, dus een eerlijke prijs per uur voor gas is hier niet te geven.

    Er is ook nog een praktisch verschil. Het cijfer van 0,89 kubieke meter geldt voor een vast aangesloten toestel op aardgas. De meeste losse paddenstoelmodellen draaien op propaan uit een gasfles, gemeten in kilo’s, niet in kubieke meters. Je kunt die twee eenheden niet zomaar gelijkstellen. Wat wel bekend is: een fles van 5 kilo propaan kost ongeveer €16 en een fles van 18 kilo kost zo’n €53,40 (prijslijst van één leverancier, peildatum 2026). Dat komt neer op €2,95 tot €3,20 per kilo. Hoeveel kilo je verwarmer per uur verbruikt, hangt af van het vermogen en staat meestal op het toestel of in de handleiding. Zet je de terrasverwarmer aan het eind van het seizoen weg? Lees dan ook terrasverwarmer winterklaar maken voor hoe je de gasfles goed opbergt.

    Een heel seizoen stoken kost al snel een paar honderd euro

    Dat valt in de praktijk vaak mee. Stook je 3 avonden per week, 3 uur per avond, gedurende het terrasseizoen van ongeveer 20 weken (mei tot en met september), dan kom je uit op 180 stookuren.

    Bij een elektrische terrasverwarmer van 1.500 tot 2.500 watt en een stroomprijs van €0,24 per kWh kost dat seizoen grofweg €65 tot €108. Dit is een rekenvoorbeeld met aannames over hoe vaak je stokt: gebruik je de verwarmer vaker of op hoger vermogen, dan loopt het bedrag verder op.

    Gas stoot meer CO2 uit dan stroom

    Per eenheid klopt dat. Propaan stoot bij verbranding aanzienlijk meer CO2 uit dan een kWh stroom. Stroom zit op ongeveer 220 tot 270 gram CO2 per kWh, volgens het officiële emissiefactorenregister (peildatum 2026). Propaan stoot bij verbranding zo’n 3.000 gram CO2 uit per kilo.

    Zet je die twee naast elkaar, dan wordt het verschil pas echt duidelijk. Eén kilo propaan verbranden, dat is ruim een vijfde van een standaard fles van 5 kilo, stoot net zoveel CO2 uit als 11 tot 14 kWh stroom. Ter vergelijking: dat staat gelijk aan 4,5 tot 10 uur stoken met een elektrische terrasverwarmer van 1.400 tot 2.500 watt. Op CO2 ben je dus beter af met stroom, al hangt de echte uitstoot ook af van hoe die stroom is opgewekt.

    Bespaart een thermostaat flink op je energierekening?

    Deels. Een thermostaat of afstandsbediening kan het verbruik verlagen, maar hoeveel precies is niet te zeggen. Hoe het werkt is wel duidelijk: zodra de ingestelde temperatuur is bereikt, stookt het toestel niet meer door op vol vermogen.

    Een concreet besparingspercentage geven we hier niet, want daar is geen betrouwbaar cijfer voor te vinden. Vergelijk je twee toestellen, één met en één zonder regeling, let dan vooral op hoe makkelijk het apparaat te bedienen is en op het risico dat het onnodig blijft stoken als het terras leeg is.

    Overal en altijd stoken mag zomaar

    Niet automatisch. Gemeenten kunnen hun eigen regels stellen, bijvoorbeeld via de horecavergunning of de lokale Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Op een privéterras gelden meestal minder beperkingen dan op een horecaterras, maar het verschilt per gemeente.

    Check bij twijfel even bij je eigen gemeente wat er geldt. Gebruik je de verwarmer onder een overkapping of parasol? Lees dan ook terrasverwarmer onder overkapping voor de veiligheidsregels.

  • Buitenkeuken samenstellen: stappenplan en kosten

    Buitenkeuken samenstellen: stappenplan en kosten

    Een buitenkeuken is een kookplek in de tuin, vast of verplaatsbaar, opgebouwd uit een paar standaardonderdelen. Wat voor jou het beste werkt en wat het kost, hangt af van je tuin, je budget en hoe lang je nog op dit adres woont.

    In het kort

    Een buitenkeuken kost tussen de €500 en €40.000, afhankelijk van het type en de afwerking. Modulair en mobiel zijn de flexibele opties en ook de betaalbaarste. Gemetseld is het duurste, maar gaat ook het langst mee. Tel er de bijkomende kosten bij op: een gasaansluiting, wateraansluiting of nieuwe fundering staan er los van. Check de vergunningsregels van je gemeente voordat je begint met bouwen.

    Modulair, gemetseld of mobiel: wat is het verschil

    Een modulaire RVS-buitenkeuken is de flexibelste optie. Een gemetselde buitenkeuken gaat het langst mee. En een mobiele buitenkeuken zet je het snelst neer, maar ook het snelst weer weg. Welke je kiest, hangt af van je budget, de grootte van je tuin en hoe lang je nog op dit adres woont.

    De drie prijsniveaus verderop volgen hetzelfde patroon. Een instapbudget of middenbudget gaat het vaakst naar een modulaire of mobiele opstelling: die zijn lichter en komen al grotendeels kant-en-klaar uit de fabriek. Het luxe en maatwerksegment bestaat vaker uit een gemetselde buitenkeuken, want het metselwerk wordt ter plekke opgetrokken en dat kost meer bouwtijd.

    Type Levensduur Flexibiliteit Richtprijs (prijspeil 2026) Beste keuze voor
    Modulair RVS 20+ jaar bij goed onderhoud (indicatie van leveranciers) Uitbreidbaar en te verplaatsen €500 – €5.000 Huurwoning of een tuin die nog kan veranderen
    Gemetseld / vast Langste levensduur, geen hard cijfer bekend Vast, nauwelijks aan te passen €7.500 – €40.000+ Permanente tuin met een vast budget voor maatwerk
    Mobiel / verrijdbaar Korter, minder robuust in gebruik Zeer flexibel, makkelijk te verplaatsen €500 – €2.000 Klein terras of tijdelijke situatie

    Het echte nadeel van een modulaire buitenkeuken zit niet in de panelen zelf. De tussenruimtes en aansluitingen tussen de modules vragen bij onderhoud meer aandacht dan een gemetselde constructie, die als één geheel is opgetrokken.

    De kosten van een buitenkeuken

    Een buitenkeuken kost ergens tussen de €500 en €40.000, afhankelijk van het type en hoe je hem afwerkt. Daarboven komen nog losse kosten voor aansluitingen, fundering en arbeidsloon.

    • Instapniveau: reken op €500 tot €2.000, voor een bbq of kookplaat met werkblad en wat opbergruimte. Prijspeil 2026.
    • Gemiddeld niveau: €1.000 tot €5.000, genoeg voor de meeste tuinen in Nederland. Prijspeil 2026.
    • Luxe of maatwerk: €7.500 tot €40.000 voor een volledig ingerichte, en meestal gemetselde, buitenkeuken. Prijspeil 2026.

    Hoe meer apparatuur je toevoegt, hoe hoger het niveau waar je in uitkomt. Een extra koelkast, ijsmaker of pizzaoven gooit het budget al snel van instapniveau naar gemiddeld, en soms verder.

    Bij een luxe of gemetselde buitenkeuken wegen de bijkomende kosten zwaarder dan bij een instapmodel. Een zwaardere constructie vraagt een stevigere fundering en meer bouwuren, en dat drukt harder op je totaalbudget. Kies je voor gas, dan komt er leidingwerk bij en dat maakt een gasaansluiting duurder dan alleen water en elektra. Een exact bedrag voor aansluitingen, fundering en arbeidsloon is niet te geven: het verschilt te veel per tuin en per aannemer. Vraag een offerte op bij een hovenier of aannemer, dan weet je precies wat het je kost.

    Van plan tot oplevering

    Begin met je budget en de plek in de tuin, en kies daarna pas het type en de apparatuur. Zo voorkom je dat je een buitenkeuken uitzoekt die niet op de beschikbare plek past.

    1. Bepaal je budget en denk na over hoe je de buitenkeuken gebruikt: soms een bbq of juist regelmatig uitgebreid koken.
    2. Kies de plek in je tuin en meet hoeveel ruimte je er echt voor hebt.
    3. Check de ondergrond en bedenk of je een overkapping nodig hebt tegen regen en felle zon.
    4. Bepaal welke aansluitingen je nodig hebt: gas, water en stroom zijn het meest gebruikelijk.
    5. Kies het type dat bij je tuin, budget en woonsituatie past.
    6. Check of je een vergunning nodig hebt.
    7. Laat de buitenkeuken bouwen en rond af met apparatuur en afwerking.

    Een modulaire of mobiele buitenkeuken zet je vaak zelf in elkaar. Voor een gemetselde heb je meestal een hovenier of aannemer nodig, en het arbeidsloon kan dan een flink deel van je totaalbudget opslokken.

    Geschikt voor een buitenkeuken

    De meeste tuinen zijn geschikt voor een compacte buitenkeuken. Een grotere of gemetselde variant vraagt meer ruimte, een stevige ondergrond en soms ook een vergunning.

    Een gemetselde buitenkeuken weegt meer dan een modulaire of mobiele opstelling en vraagt een stevigere fundering. Twijfel je aan de draagkracht van je ondergrond, laat het dan beoordelen door een aannemer voordat je begint. Zorg ook voor genoeg werkruimte rond de kookplek en bescherm de keuken tegen regen, bijvoorbeeld met een overkapping.

    Zet je de buitenkeuken vlak tegen het huis, dan heb je makkelijk toegang tot gas, water en elektra. Hoe dicht je bij de woning bouwt, kan wel meespelen in de regels voor je bouwwerk, en die verschillen per gemeente en omgevingsplan. Gemak bij het aansluiten en vergunningsvrij bouwen trekken dan soms in tegengestelde richting.

    Heb je een vergunning nodig voor je buitenkeuken?

    Meestal niet. In Nederland geldt een bouwvrijstelling voor bijbehorende bouwwerken, en een open buitenkeuken zonder dak in de achtertuin valt daar in de meeste gevallen onder.

    Zie je de buitenkeuken als een zelfstandige voorziening, los van de woonfunctie, dan kan er toch een omgevingsvergunning nodig zijn. Voor vergunningsvrije bijgebouwen geldt ook een maximale oppervlakte, en die verschilt per perceel en per gemeentelijk omgevingsplan.

    Een grote, gemetselde buitenkeuken met zitgedeelte en opbergruimte loopt eerder tegen twee grenzen aan: de maximale oppervlakte voor vergunningsvrije bouwwerken en de uitzondering voor een zelfstandige kookvoorziening. Een compacte modulaire of mobiele opstelling blijft daar meestal ruim onder.

    De regels verschillen per gemeente. Neem voor de zekerheid even contact op met je gemeente of het Omgevingsloket voordat je begint, dat is gratis.

    De basisonderdelen van een buitenkeuken

    Elke buitenkeuken heeft een kookplaat of bbq, een werkblad, een spoelbak en opbergruimte nodig. Een koelkast is niet verplicht, maar wel handig als je er vaak gebruik van maakt.

    • Kookplaat of ingebouwde bbq: het hart van elke buitenkeuken.
    • Werkblad: plek om te snijden en te serveren naast de kookplek.
    • Spoelbak: zo was je af zonder steeds naar binnen te lopen.
    • Opbergruimte: voor gas, kookgerei en schoonmaakspullen.
    • Koelkast: houdt eten en drinken koel buiten, fijn als je vaak mensen over hebt.

    Hoeveel werkruimte je nodig hebt, hangt af van wat je tegelijk klaarmaakt. Kook je vaak voor een grote groep, reken dan op meer werkblad dan bij incidenteel gebruik. Wil je meer dan alleen een kookplaat, dan voeg je daar vaak een pizzaoven kiezen toe als extra apparaat.

    Dit type past bij jouw situatie en budget

    Welk type het beste bij je past, hangt voor het grootste deel af van twee dingen: je budget en hoe lang je nog op dit adres woont.

    Woon je in een huurwoning of denk je binnenkort te verhuizen, dan is flexibiliteit belangrijker dan uitstraling. Een modulaire of mobiele opstelling neem je gewoon mee. Blijf je lang op dezelfde plek en heb je ruimte voor een vast bouwwerk, dan weegt de langere levensduur van een gemetselde buitenkeuken op tegen het gemak van verplaatsen. Voor een klein terras of puur zomergebruik is een mobiele buitenkeuken vaak al meer dan genoeg.

    Een goed afgewerkte, vaste buitenkeuken kan de uitstraling van je tuin verbeteren. Hoeveel dat de waarde van je woning verhoogt, is niet met een concreet getal te onderbouwen.

    RVS 304 of 316, en je buitenkeuken winterklaar maken

    Voor de meeste tuinen is RVS 304 goed genoeg. Bij zilte lucht of strooizout in de buurt kies je beter voor RVS 316.

    RVS 304 bevat 18% chroom en 8% nikkel en houdt normaal goed stand tegen corrosie. RVS 316 heeft daar ook nog molybdeen bij, en dat maakt het robuuster tegen spleet- en putcorrosie door zout en chloride. Woon je aan de kust of strooit de gemeente ’s winters zout rond je terras, dan zijn dat allebei chloridebronnen, en 316 is daar beter tegen bestand dan 304.

    RVS is onderhoudsarm, maar niet onderhoudsvrij. Poets het af en toe met een RVS-reiniger, dan blijft de beschermlaag intact.

    Een mobiele buitenkeuken verplaats je in de winter naar binnen of onder een overkapping, zoals je ook andere tuinmeubelen overwintert. Een vaste, gemetselde buitenkeuken dek je op zijn plek af tegen vocht en vorst. Twijfel je aan de juiste aanpak, check dan de handleiding van de fabrikant.

  • Kussenbox kopen: de juiste maat en liters kiezen

    Kussenbox kopen: de juiste maat en liters kiezen

    Een kussenbox is een afsluitbare bak voor je tuinkussens, gemaakt van kunststof, poly rattan of hout. Welke maat je nodig hebt, hangt af van hoeveel kussens je erin wilt stoppen en hoeveel ruimte je op je terras of balkon hebt. Op de verpakking staat een literinhoud, maar dat getal vertelt niet het hele verhaal over wat er werkelijk in past.

    In het kort

    Voor een paar losse kussens is een compacte box van ongeveer 227 liter genoeg. Heb je een complete loungeset met losse rugkussens, dan heb je al snel 870 liter of meer nodig. Het litergetal op de doos is een indicatie, geen harde maat. Door wanddikte en vorm is de bruikbare ruimte al gauw 8 tot 22 procent kleiner dan wat je zelf op basis van de buitenmaten uitrekent. Kijk dus ook naar de afzonderlijke maten en naar het materiaal. Kunststof is het meest waterdicht. Poly rattan oogt luxer voor een vergelijkbare prijs. Hout vraagt het meeste onderhoud.

    De juiste maat kussenbox voor jouw situatie

    Heb je maar een paar losse tuinkussens, dan kom je toe met een compacte box van rond de 227 liter. Voor een kleine loungeset heb je meer nodig: kies dan een medium maat tussen de 276 en 400 liter. Zijn er ook losse rug- en zitkussens voor een volledige zitgroep, dan pak je een grote of extra grote box. Er is geen vaste regel voor hoeveel liter één kussen precies inneemt, dus twijfel je: neem dan een maat groter, in plaats van later kussens te moeten vouwen of stapelen.

    Vergeet ook niet hoeveel ruimte de box zelf op je terras of balkon kost. Hoe meer liter, hoe groter de box. Een grote of XXL-box van 150 tot 180 cm lang past niet overal, dus meet van tevoren de beschikbare plek. Weet je nog niet of een kussenbox het beste type opbergruimte voor jou is, bekijk dan eerst kussenbox, opbergbox of tuinkast.

    In de tabel hieronder staan de vier gangbare maatcategorieën, met de literinhoud en een voorbeeldafmeting in lengte x breedte x hoogte. Gebruik hem als startpunt en check daarna de exacte afmetingen van het model dat je overweegt.

    Categorie Literinhoud Voorbeeldafmeting (L x B x H) Geschikt voor
    Compact ca. 227 liter 107 x 43 x 55 cm Een paar losse tuinkussens
    Medium ca. 276-400 liter 114 x 54 x 56 cm tot 125 x 55 x 63 cm Een kleine loungeset
    Groot ca. 870-955 liter 150 x 77 x 90 cm Een complete loungeset met rugkussens
    XXL ca. 1400 liter 180 x 100 x 100 cm (buitenmaat) Een loungeset voor 6 tot 8 personen met losse rug- en zitkussens

    Prijspeil 2026. Het litergetal op de doos is een indicatie, geen garantie. Verderop lees je waarom de werkelijk bruikbare ruimte vaak kleiner uitvalt dan dat getal doet vermoeden.

    Waarom het litergetal op de doos niet de volle waarheid vertelt

    Dat getal op de verpakking is de bruto binnenmaat. Je berekent het door de binnenlengte, -breedte en -hoogte met elkaar te vermenigvuldigen en dan door duizend te delen. Reken je zelf de buitenmaten na, dan kom je altijd hoger uit. Wanddikte en ronde hoeken tellen mee in de buitenmaat, maar niet in de binnenmaat. En ook de opgegeven binnenmaat overschat de werkelijk bruikbare ruimte nog licht: welvingen in de wand en de ronding van het deksel vreten ook aan de binnenkant nog wat weg.

    Een concreet voorbeeld maakt dit duidelijk. Een XXL-box heeft een buitenmaat van 180 x 100 x 100 cm en een binnenmaat van 170 x 92 x 90 cm. De opgegeven inhoud is 1400 liter. De binnenmaat komt met 1407,6 liter vrijwel exact overeen met dat getal. Maar de buitenmaat levert berekend 1800 liter op: 22 procent meer dan wat je werkelijk kwijt kunt.

    Ditzelfde patroon zie je bij vijf productvoorbeelden uit het onderzoek:

    • Compact: 107 x 43 x 55 cm berekend op 253 liter, tegenover 227 liter opgegeven (ongeveer 10 procent verschil)
    • Medium: 114 x 54 x 56 cm berekend op 345 liter, tegenover 276 liter opgegeven (ongeveer 20 procent verschil)
    • Medium, grotere uitvoering: 125 x 55 x 63 cm berekend op 433 liter, tegenover 340 liter opgegeven (ongeveer 21 procent verschil)
    • Groot: 150 x 77 x 90 cm berekend op 1039,5 liter, tegenover 870-955 liter opgegeven (ongeveer 8 tot 16 procent verschil)
    • XXL: 180 x 100 x 100 cm berekend op 1800 liter, tegenover 1400 liter opgegeven (ongeveer 22 procent verschil)

    Het verschil tussen de berekende buitenmaat en het opgegeven litergetal loopt op van zo’n 8 tot 22 procent. Dit is een schatting op basis van vijf modellen, geen vaste regel. Twijfel je: bereken dan de binnenmaat van de box die je op het oog hebt, in plaats van te vertrouwen op het ronde getal. En houd er rekening mee dat ook die binnenmaat de bruikbare ruimte nog licht overschat.

    De vorm telt ook mee. Rechte wanden geven meer bruikbare ruimte dan ronde of tonvormige wanden, bij dezelfde buitenmaat. Heb je weinig plek op een krap balkon of terras, kies dan een box met rechte wanden: die benut de beschikbare ruimte beter.

    Tekenen dat je kussenbox te klein is

    Moet je kussens vouwen of opstapelen om het deksel dicht te krijgen, dan past er te veel in een te kleine box. Dat is het duidelijkste signaal dat je een maat groter nodig hebt.

    Gevouwen kussens kreuken sneller: het schuim zakt op de vouw blijvend in. Gestapelde kussens drogen ook slechter, omdat lucht er moeilijker bij kan en vocht blijft hangen. Haal je je kussens beschimmeld of muf tevoorschijn, neem dan bij de volgende aankoop een maatcategorie groter. Moeten ze eerst de was in voor ze weer naar buiten kunnen, lees dan op tuinkussens wassen wat wel en niet in de machine mag.

    Liters zeggen niet alles: kijk ook naar de afmetingen

    De vorm van een kussenbox bepaalt minstens zoveel als de literinhoud. Een lange, smalle box past goed langs een schutting of muur. Een vierkante box vult een hoek van je terras of balkon beter op.

    Kijk dus altijd naar lengte, breedte en hoogte samen, niet alleen naar het litergetal. Twee boxen met dezelfde inhoud kunnen er op je terras heel anders uitzien: de ene lang en laag, de andere compact en hoger. Let ook op de opening aan de bovenkant. Een brede opening maakt het makkelijker om grote kussens in te leggen, maar het deksel is daardoor vaak minder stevig dan bij een smallere opening.

    Bouw je zelf een kussenbox, gebruik dan de maatcategorieën uit de tabel als startpunt voor je eigen afmetingen.

    Materiaal kiezen: kunststof, poly rattan of hout

    Kunststof is de meest waterdichte en onderhoudsarme keuze voor een kussenbox. Poly rattan, ook wel PE-rattan, is sterk en weerbestendig en oogt luxer dan kunststof. Hout geeft een warme uitstraling, maar vraagt jaarlijks onderhoud om er goed uit te blijven zien.

    Weerbestendig is niet hetzelfde als waterdicht. Kunststof wordt in productbeschrijvingen expliciet waterdicht genoemd, poly rattan vooral als weerbestendig. Twijfel je of regenwater een probleem is op de plek waar de box komt te staan, controleer dan of het woord “waterdicht” letterlijk in de specificaties staat.

    Een concrete levensduur in jaren is voor geen van de drie materialen betrouwbaar vastgesteld. Kunststof en poly rattan gaan doorgaans het langst mee zonder onderhoud. Verwaarloost je een houten box, dan gaat hij sneller rotten of verkleuren en ben je eerder toe aan vervanging.

    Prijzen per maat en materiaal

    Een poly rattan kussenbox vind je al vanaf ongeveer €149,70, prijspeil 2026. Kunststof modellen in het middensegment kosten rond de €190 tot €215. Voor houten kussenboxen is geen betrouwbare vaste prijsrange beschikbaar, maar door het materiaal en de bewerking liggen ze vaak duurder uit dan kunststof.

    De aanname dat poly rattan automatisch duurder is dan kunststof, klopt niet altijd. Met een instapprijspunt van €149,70 ligt poly rattan zelfs onder het kunststof middensegment. Dit is geen vergelijking op precies gelijke maat en literinhoud, dus laat de prijs niet je enige criterium zijn. Zet hem naast de maat en het materiaal dat je nodig hebt.

    Kun je op een kussenbox zitten?

    Een compacte of medium kussenbox is 55 tot 63 cm hoog. Dat is al boven de standaard zithoogte van een stoel, die rond de 45 tot 50 cm ligt. Even op zitten kan dus prima, maar het is geen volwaardige zitbank. Een grote of XXL-box is 90 tot 100 cm hoog: ruwweg twee keer zo hoog als een normale stoel, en dat zit niet comfortabel.

    Wordt een kussenbox als bankje aangeprezen, kijk dan eerst naar de maatcategorie. Bij compact en medium zit je op de hoogte van een verhoogd krukje. Bij groot en XXL is het verschil met een normale zithoogte te groot om prettig te zitten, ook als het deksel stevig genoeg is om je gewicht te dragen.

    Kussens opbergen buiten het seizoen

    Buiten het tuinseizoen kun je kussens niet zomaar in de kussenbox laten liggen. Bij langdurige vorst en vocht is een overdekte binnenruimte veiliger. Op loungekussens overwinteren zonder schuur of garage lees je welke opties je hebt als je geen schuur of garage tot je beschikking hebt.

  • Tuinmeubelen op afbetaling kopen: wat kost dat echt?

    Tuinmeubelen op afbetaling kopen: wat kost dat echt?

    Als je tuinmeubelen op afbetaling koopt, betaal je de aankoopprijs niet in één keer. Een winkel, een koop-nu-betaal-later-dienst of een andere kredietverstrekker schiet het bedrag voor. Jij betaalt daarna in termijnen terug. Soms zijn die termijnen gratis, soms betaal je er rente over.

    In het kort

    Wat je uiteindelijk betaalt, hangt af van hoe lang de regeling loopt en hoe netjes je de termijnen bijhoudt. Is de regeling kort en renteloos, dan betaal je niets extra. Duurt het langer, dan geldt het wettelijke maximum van 12 procent rente. Boven de €250-drempel doet de aanbieder ook vrijwel altijd een BKR-toets. Mis je een betaling, dan komen wettelijke rente en incassokosten erbij. De vuistregel: kies een korte, renteloze optie voor een klein bedrag en een lening met vaste rente voor een grotere aankoop.

    Gespreid betalen tuinmeubelen: BNPL, winkelkrediet en lening vergeleken

    Kort en renteloos gespreid betalen is goedkoper dan doorlopend winkelkrediet, maar alleen als je elke termijn op tijd betaalt. Duurt de regeling langer dan een paar maanden, dan val je terug op het wettelijke rentemaximum van 12 procent. Dat maximum geldt sinds 1 januari 2026; daarvoor was het 14 procent. Bepaal eerst welke tuinset je wilt. Dan weet je ook precies hoeveel je moet spreiden.

    Kort 0%-BNPL Doorlopend winkelkrediet Persoonlijke lening of huurkoop
    Rente Meestal 0% bij op tijd betalen; de aanbieder verdient aan commissie van de winkel Variabele rente, doorgaans dicht tegen het wettelijk maximum van 12% (sinds 1 januari 2026) Rente gebonden aan hetzelfde maximum van 12%, vaak vast voor de hele looptijd
    Looptijd Enkele weken tot 3-6 maandtermijnen Meerdere maanden tot jaren, vast maandbedrag Vooraf vastgelegde looptijd, vaak langer
    BKR-registratie Vaak niet onder de €250-drempel Meestal wel, het bedrag ligt vaak boven de €250-drempel Bijna altijd, het kredietbedrag ligt doorgaans ruim boven de €250-drempel
    Risico bij wanbetaling Wettelijke rente en incassokosten, soms ook een eigen boete van de aanbieder Wettelijke rente en incassokosten volgens de wettelijke staffel Wettelijke rente en incassokosten volgens de wettelijke staffel
    Past bij Een bedrag dat je binnen enkele weken kunt missen Een grotere aankoop met een vast, laag maandbedrag Een grote aankoop waarbij je de rente vooraf wilt vastzetten

    Een persoonlijke lening en huurkoop lijken op elkaar, maar ze verschillen op één punt: het eigendom. Bij een persoonlijke lening leen je geld en ben je meteen eigenaar van je tuinmeubelen. De lening los je daarna apart af. Bij huurkoop gebruik je de meubelen al wel, maar word je pas officieel eigenaar nadat je de laatste termijn hebt betaald.

    Zo werkt gespreid betalen

    Een aanbieder schiet het aankoopbedrag voor. Dat is de kern van gespreid betalen. Jij lost dat terug in vaste termijnen, met of zonder rente. De kredietovereenkomst die je daarvoor tekent is net zo bindend als een gewoon koopcontract.

    Bij een kleine bestelling verschijnt de betaaloptie bij de kassa, via een koop-nu-betaal-later-dienst. Bij een grotere tuinset biedt de winkel soms zelf krediet aan, of sluit je een lening af bij een aparte verstrekker.

    Gaat de webshop onderweg failliet, dan verandert dat niets aan je betaalverplichting aan de kredietverstrekker. Wat er dan met je bestelling en je aanbetaling gebeurt, lees je in het artikel daarover.

    Wil je sneller van je schuld af? Bij vrijwel elke afbetalingsvorm mag je vervroegd aflossen, en dat is meestal zonder boete. Check bij je aanbieder of er toch voorwaarden aan vastzitten.

    Wil je de koop liever terugdraaien? Dan gelden meestal dezelfde voorwaarden als bij een gewone aankoop. Vraag bij de aanbieder hoeveel bedenktijd je hebt, en wat een retour van een loungeset je kost.

    Wat gespreid betalen echt kost

    Een rentevrije regeling kost je niets extra. Betaal je wel rente, dan kom je in de praktijk een paar procent van de aankoopprijs extra kwijt. Neem een tuinset van €1.000, afbetaald in 12 gelijke maandtermijnen tegen het wettelijk maximum. Dan loopt de rente op tot ongeveer €60.

    Hoe dat werkt: bij lineaire aflossing staat er gemiddeld nog de helft van het bedrag open, in dit geval zo’n €500. Reken je daarover 12 procent rente op jaarbasis (het maximum uit de tabel hierboven), dan kom je op circa €60. Dat is ruwweg 6 procent van de aankoopprijs.

    Dit is een rekenvoorbeeld met een aangenomen bedrag, looptijd en aflossingsschema, geen tarief van een specifieke aanbieder. Twijfel je over een aanbieding? Controleer dan of het opgegeven JKP-percentage onder het wettelijke maximum blijft.

    0 procent rente is niet altijd echt gratis

    Nul procent rente is bij een korte looptijd van een paar weken tot een paar maandtermijnen bijna altijd echt gratis. De aanbieder verdient dan een vergoeding van de winkel, niet aan jou als klant.

    Loopt de regeling langer, dan geldt niet die 0 procent, maar het wettelijke rentemaximum dat hierboven staat. Een lange looptijd zonder rente bestaat in de praktijk niet. Check dus altijd hoe lang de renteloze periode duurt, zodat je een regeling van een paar maanden niet verwart met een gratis lening voor jaren.

    Krijg je een BKR-registratie van tuinmeubelen op afbetaling?

    Deels. Het hangt af van het bedrag en de financieringsvorm. Bij een lening boven €250 moet de aanbieder dit melden bij het BKR; onder die grens is dat doorgaans niet verplicht.

    Een los tuinstoeltje of een parasol via een BNPL-dienst blijft vaak onder die drempel. Dan volgt er geen BKR-toets. Een complete loungeset of eetset via doorlopend winkelkrediet of een persoonlijke lening komt al snel boven de €250 uit. In dat geval toetst de aanbieder je kredietwaardigheid vrijwel altijd. Bij een krediet boven €1.000 moet de aanbieder je financiële situatie zelfs schriftelijk vastleggen voordat je tekent.

    Termijn gemist: dit gebeurt er met de kosten

    Miss je een termijn, dan moet de aanbieder je eerst kosteloos aanmanen. Je krijgt daarbij minimaal 14 dagen extra om te betalen. Dat heet de 14-dagenbrief. Betaal je dan nog steeds niet, dan komen er incassokosten bij volgens een wettelijke staffel: minimaal €40, oplopend tot maximaal €6.775 naarmate het openstaande bedrag hoger is.

    Daarbij komt ook nog de wettelijke rente van 4 procent (sinds 1 januari 2026), berekend over het openstaande bedrag. Deze regels gelden voor alle vormen van gespreid betalen, van BNPL tot winkelkrediet en van persoonlijke lening tot huurkoop. Sommige BNPL-diensten rekenen ook een eigen, kleinere boete. Vraag bij twijfel de exacte voorwaarden op bij je aanbieder, want die boetebedragen staan niet altijd duidelijk vermeld.

    Regels voor gespreid betalen veranderen per 20 november 2026

    Vanaf 20 november 2026 vallen BNPL-diensten onder toezicht van de AFM. Ze hebben dan een vergunning nodig en moeten verplicht je kredietwaardigheid toetsen, ook bij kleinere bedragen dan de huidige BKR-drempel van €250.

    Dat raakt vooral kleine BNPL-aankopen die nu nog buiten elke toetsing vallen. Koop je nu tuinmeubelen op afbetaling zonder dat iemand naar je kredietwaardigheid kijkt? Reken er dan op dat dit bij toekomstige aankopen minder vaak voorkomt.

    Voor wie gespreid betalen slim is

    Een renteloze regeling past het best bij een bedrag dat je binnen een paar weken kunt missen. Moet je er langer voor sparen, dan is doorlopend winkelkrediet of een persoonlijke lening met vaste rente vaak overzichtelijker dan een oplopende BNPL-schuld.

    Wil je een complete tuinset in één keer neerzetten maar heb je het bedrag nu niet? Kies dan een lening met vaste rente. Het maandbedrag en de totale kosten staan dan vanaf de eerste dag vast. Wil je liever helemaal geen rente of BKR-risico, dan is sparen of een tweedehands tuinset kopen de goedkoopste weg. Dat kost wel meer tijd of zoekwerk.

  • Kussenbox, opbergbox of tuinkast: hoeveel liter heb je nodig?

    Kussenbox, opbergbox of tuinkast: hoeveel liter heb je nodig?

    Tuinkussens kun je droog opbergen in een kussenbox, een opbergbox of een tuinkast. De drie opties lijken op elkaar, maar welke maat en vorm bij jou past, hangt af van wat je precies kwijt wilt. Een paar stoelkussens vraagt om iets heel anders dan een complete loungeset. De prijs en het formaat lopen daarbij ook behoorlijk uiteen.

    Let bij de keuze op drie dingen: hoeveel liter je nodig hebt, hoe waterdicht de box is en wat je per liter betaalt. Hieronder vind je opties die op alle drie goed scoren.

    In het kort

    Hoeveel liter je nodig hebt, hangt af van wat je wilt opbergen. Voor een paar losse kussens kom je toe met 120 tot 270 liter. Een complete loungeset vraagt al snel 300 tot 600 liter. Heb je meer nodig, dan kijk je beter naar een tuinkast of een grote opbergbox. Een kussenbox is de handigste keuze als je puur kussens wilt opbergen. Hij is speciaal op dat formaat afgestemd en je kunt er soms ook op zitten. Een opbergbox is per liter vaak goedkoper, maar minder precies geschikt voor kussenformaten. Als je ook tuingereedschap en ander buitenspul kwijt wilt, biedt een tuinkast meer overzicht. Koop altijd iets groter dan je denkt nodig te hebben: een deksel dat niet meer sluit, is het eerste teken dat je te krap hebt gekozen.

    Hoeveel liter voor tuinkussens?

    Voor een paar losse tuinkussens is 120 tot 270 liter meestal genoeg. Heb je de kussens van een volledige loungeset, dan zit je eerder op 300 tot 600 liter. Wil je ook grote ligbedkussens of ander tuinspul kwijt, dan heb je al snel 600 liter of meer nodig.

    • Klein balkon of terras, een paar stoelkussens: 120 tot 270 liter dekt de meeste kleine sets.
    • Gewone loungeset met bank- en rugkussens: reken op 300 tot 600 liter.
    • Grote tuin, ligbedkussens of extra spullen erbij: vanaf 600 liter zit je goed.

    Voor de meeste tuinen met een gangbare loungeset is 300 tot 600 liter de beste keuze. Heb je meer nodig, dan is een tuinkast of grote opbergbox vaak logischer dan een extra grote kussenbox. Die twee categorieën bieden namelijk meer inhoud. Hoeveel ruimte je precies nodig hebt, hangt sterk af van het formaat van je kussens en hoe je ze stapelt. Dikke ligbedkussens nemen nu eenmaal meer plek in dan platte rugkussens.

    Kussenbox: speciaal voor bank- en loungekussens

    Een kussenbox biedt tussen de 120 en 1000+ liter aan opbergruimte. De grootste modellen, vanaf ongeveer 570 liter, zijn geschikt voor tuinkussens tot 200 centimeter lang. Een kussenbox is eigenlijk een opbergbox die speciaal is gemaakt voor het formaat van tuinkussens. Voor een setje bankkussens of een compacte loungeset of tuinset is een kussenbox daardoor vaak de handigste keuze: laag bij de grond en makkelijk in en uit te pakken.

    De naam “kussenbox” zegt niets over de werkelijke inhoud. Het aantal liters verschilt sterk per model, dus tel zelf het benodigde volume na aan de hand van de vuistregel hierboven. Vertrouw niet op de productnaam. Veel kussenboxen zijn ook stevig genoeg om op te zitten, zodat de box tegelijk dienst doet als extra bankje op je terras. Wil je precies weten welke maat bij jouw set past? Bekijk dan de uitgebreide maatgids voor kussenboxen.

    Opbergbox: meer variatie in maat en volume

    Een opbergbox is er in een grotere range dan een kussenbox: van ongeveer 160 tot 195 liter voor een compact model tot wel 2150 liter voor de grootste uitvoeringen. Dat maakt een opbergbox aantrekkelijk zodra je meer dan alleen kussens wilt opbergen. Hij is alleen minder precies op het kussenformaat afgestemd dan een kussenbox.

    Een middelgrote opbergbox van rond 350 liter meet ongeveer 128 bij 53,6 bij 59 centimeter. Een variant van 380 liter komt uit op zo’n 120 bij 53 bij 63 centimeter. Die maten geven een idee van de ruimte die de box op je terras of balkon inneemt: hoe meer liter je kiest, hoe meer oppervlak je er ook echt voor inlevert. Let bij de aanschaf ook op de waterdichtheid. Hoe goed de meeste boxen vocht buiten houden, lees je verderop bij materiaal en weerbestendigheid.

    De tuinkast: voor als er meer bijkomt

    Een tuinkast is de logische keuze zodra je naast kussens ook tuingereedschap, kussenhoezen of andere buitenspullen wilt opbergen in één afgesloten geheel. Kunststof tuinkasten zijn er van ongeveer 280 liter voor een compact model tot 1200 liter voor de grootste. De meest gangbare maten liggen rond 845 tot 1000 liter.

    Een tuinkast lijkt de ruimste optie, met schappen en deuren. Toch gaat de grootste opbergbox er op pure inhoud overheen: tot 2150 liter. Het verschil zit in de indeling. Een tuinkast maakt het makkelijker om kussens en gereedschap overzichtelijk te bewaren. Een grote opbergbox biedt meer volume, maar zonder die ordening. Wil je puur kussens kwijt, dan is een tuinkast al snel te groot. Komt er tuingereedschap bij, dan verdient de kastvorm de voorkeur.

    Zo herken je een box die te klein is

    Het duidelijkste teken: het deksel sluit niet meer vlak. Of je moet de kussens platdrukken om ze erin te proppen. Kussens die naast de box blijven liggen, of een deksel dat je met kracht dicht moet duwen, zijn ook duidelijke signalen.

    Platgedrukte vulling gaat sneller kapot. Kussens kunnen vocht ook minder goed afgeven, wat de kans op een muffe geur vergroot. Moet je regelmatig passen en meten om alles erin te krijgen, koop dan liever een maatje groter. Extra ruimte is ook fijn als je later uitbreidt met een nieuw kussen of een tweede set. Zoek je een oplossing zonder schuur of garage, bekijk dan ook de opties voor loungekussens overwinteren.

    Materiaal en weerbestendigheid

    Kunststof, met name polypropyleen, en metaal zijn de meest weerbestendige materialen voor een kussenbox, opbergbox of tuinkast. Beide zijn bestand tegen regen, zon en vorst. Ze vragen weinig onderhoud en zijn makkelijk schoon te maken met een sopje.

    Hout past goed bij een houten tuinset, maar heeft vaker een beurt nodig om vocht buiten te houden. Denk aan een nieuwe laag beits of olie. Een kunststof box is trouwens vaak spatwaterdicht, maar niet volledig waterdicht. Bij langdurige, flinke regen kan er toch wat vocht binnenkomen langs het deksel. Zet de box daarom niet op het laagste punt van je tuin. Laat het deksel na een bui even op een kier staan, zodat de lucht kan circuleren. Zo voorkom je dat vochtige kussens gaan schimmelen. Twijfel je naast kussens ook over de kliko? Bij een kliko-ombouw kopen speelt dezelfde afweging tussen hout, staal en kunststof.

    Prijs per liter vergeleken

    Een kussenbox kost per liter meestal meer dan een vergelijkbare opbergbox of tuinkast. Een kleine kussenbox van rond 120 liter kost ongeveer €45, wat neerkomt op zo’n €0,38 per liter. Bij 300 tot 500 liter zakt dat naar €0,20 tot €0,22 per liter.

    Een opbergbox van vergelijkbare inhoud, rond 350 liter, is vaak te vinden voor ongeveer €40. Dat is zo’n €0,11 per liter, prijspeil 2026. Merkbaar goedkoper dus dan een kussenbox van dezelfde grootte. Een tuinkast in de klasse van 850 tot 1000 liter kost doorgaans €154 tot €260, wat uitkomt op ongeveer €0,15 tot €0,26 per liter, prijspeil 2026. Dit zijn richtprijzen op basis van een beperkte steekproef. Vergelijk de prijs per liter altijd zelf bij een paar aanbieders voor je koopt, want de verschillen tussen winkels kunnen groter zijn dan die tussen de categorieën.

    Welke optie past het best bij jou?

    Heb je puur kussens te bergen, dan is een kussenbox de beste keuze. Wil je ook andere tuinspullen kwijt, dan past een opbergbox of tuinkast beter. De tabel hieronder zet de drie opties naast elkaar op inhoud, prijs per liter en waterdichtheid.

    Type Literrange Richtprijs per liter (prijspeil 2026) Waterdichtheid Beste voor
    Kussenbox 120, 1000+ liter ca. €0,20, €0,38 Spatwaterdicht, niet 100% waterdicht Puur tuinkussens, compact en soms ook bruikbaar als zitbank
    Opbergbox 160, 2150 liter ca. €0,11 Spatwaterdicht, niet 100% waterdicht Kussens plus overige tuinspullen, meeste liters voor je geld
    Tuinkast 280, 1200 liter ca. €0,15, €0,26 Kunststof is weerbestendig, meestal goed afgesloten Kussens en tuingereedschap samen en overzichtelijk, met schappen en deuren

    Heb je alleen een paar kussens die je snel wilt pakken, kies dan een kussenbox. Komt er tuingereedschap of ander buitenspul bij, dan is een tuinkast praktischer door de schappen en deuren. Wil je zoveel mogelijk liter voor een laag bedrag en maakt de indeling je niet uit, dan is een opbergbox per liter de goedkoopste keuze.

  • Opblaasspa winter: laten staan of opbergen?

    Opblaasspa winter: laten staan of opbergen?

    Als het vriest, is je opblaasspa kwetsbaar. De pomp en leidingen kunnen beschadigen zodra het water erin bevriest. Bij een langere vorstperiode is opbergen vrijwel altijd de slimste en goedkoopste keuze. Hieronder lees je wanneer doorstoken toch nog een optie is.

    In het kort

    Vorst is het grootste gevaar voor een opblaasspa. Water in de pomp of leidingen bevriest, zet uit en beschadigt onderdelen. Het vinyl raakt ook broos zodra het vriespunt bereikt wordt. Je kunt de spa laten doorstoken met een antivriessysteem zoals Freeze Shield, maar dat kost al snel 5,5 tot 15 kWh per dag. Een eenmalige heropwarming in het voorjaar kost naar schatting zo’n 35 kWh. Duurt de vorstperiode langer dan een paar dagen tot een week, dan is opbergen bijna altijd goedkoper: zeker als je geen cover of dubbelwandige kuip hebt. Berg hem op vóór de eerste harde vorst, leeg, droog en vorstvrij. En check vooraf even de garantievoorwaarden van jouw spa.

    Een opblaasspa is niet zo winterhard als een harde spa

    De wand van een opblaasspa is dun en buigzaam. Die isoleert veel slechter dan de dikke wand van een harde kunststof spa. Als het water in de kuip bevriest, zet het uit en drukt het sneller een scheur door het vinyl dan door stevig kunststof. Voor de meeste mensen is opbergen de veiligere keuze, tenzij je spa dubbelwandig geïsoleerd is en overdekt staat.

    Type spa Isolatie / warmteverlies Gevoeligheid voor vorstschade Doorstoken in de winter
    Enkelwandige opblaasspa Beperkt, warmte lekt snel weg Hoog, vinyl wordt stijf en kwetsbaar bij vorst Alleen aan te raden bij milde, korte vorstperiodes
    Dubbelwandige (geïsoleerde) opblaasspa Beter dan enkelwandig, houdt warmte langer vast Gemiddeld, blijft gevoelig voor vorst in pomp en leidingen Beste optie binnen de opblaasspa’s om te laten doorstoken
    Harde kunststof spa Doorgaans het best geïsoleerd Laag, dikke stugge wand vangt vorst beter op Meest geschikt om de winter door te laten draaien

    Exacte isolatiecijfers per type zijn nergens betrouwbaar te vinden, dus zie de tabel als richtlijn, niet als harde meting. Wat wel vaststaat: hoe dunner de wand en hoe enkelwandiger de kuip, hoe groter de kans op een scheur of lekkage door vorst.

    Doorstoken in de winter: wat kost dat aan stroom?

    Veel opblaasspa’s van Bestway en Intex hebben een ingebouwd antivriessysteem. Zakt het water onder ongeveer 4 °C, dan start de pomp of verwarming vanzelf om de leidingen te beschermen tegen bevriezing. Dat werkt, maar het trekt wel stroom.

    Reken op 5,5 tot 15 kWh per dag om het water op temperatuur te houden. Hoeveel precies hangt af van het volume van de spa en hoe goed hij isoleert. Een kleinere spa van 1250 liter zit eerder rond de 5,5 tot 6 kWh per dag. Een slecht geïsoleerd model kan oplopen tot 15 kWh per dag. Een spacover helpt: die houdt de warmte vast en drukt het verbruik naar de onderkant van die range. Een isolerende ondervloer of bodemplaat onder de spa doet hetzelfde, want ook via de bodem gaat warmte verloren. Vermenigvuldig de kWh-schatting met je eigen stroomtarief, prijspeil 2026, voor een concreet bedrag. Het volledige verbruiksoverzicht van een opblaasspa gaat dieper in op de kosten per model. Intex, Bestway en MSpa vergeleken laat zien hoe het antivriessysteem per merk verschilt.

    Vorstschade herkennen

    Kijk bij twijfel eerst naar het vinyl: zitten er zichtbare barstjes of scheurtjes, vooral bij vouwen en naden? Dat is een duidelijk teken. Een andere aanwijzing is drukverlies: loopt de spa sneller leeg dan normaal, dan klopt er iets niet. Controleer ook de pompaansluiting en de leidingen op lekkage.

    Dit zijn de logische gevolgen van bevriezing. Water dat achterblijft in de pomp of leidingen zet uit zodra het bevriest en beschadigt onderdelen. Het vinyl wordt onder het vriespunt stijver, waardoor het sneller scheurt dan bij normaal weer. Zie je een van deze tekenen, begin dan bij de pomp en de slangaansluitingen. Een waterpeil dat langzaam daalt zonder dat er een plas naast de spa staat, wijst meestal op een klein gaatje in de kuip zelf.

    Doorstoken of winteriseren: dit is het omslagpunt

    Winteriseren wil zeggen: de spa helemaal leegmaken, drogen en opvouwen voor droge opslag. Dat is voor de meeste winters goedkoper dan hem blijven doorstoken. Een eenmalige heropwarming in het voorjaar kost naar schatting zo’n 35 kWh. Dagelijks doorstoken kost 5,5 tot 15 kWh per dag. Bij een langere vorstperiode ben je met doorstoken dus al snel duurder uit.

    Reken het zo door: 35 kWh gedeeld door 15 kWh per dag geeft een omslagpunt van iets meer dan 2 dagen. Bij een zuiniger spa van 1250 liter, die zo’n 5,5 tot 6 kWh per dag verbruikt, ligt dat omslagpunt pas rond de 6 dagen. Duurt de vorst langer dan dat, dan was opbergen achteraf de goedkoopste keuze. Met een spacover schuift het omslagpunt verder op, omdat het dagverbruik dan lager blijft.

    Zo berg je je opblaasspa vorstvrij op

    Ruim de spa op vóór de eerste harde vorst, niet erna. Vinyl wordt stijver als het vriest, en je buigt de kuip het meest op het moment dat je hem opvouwt. Wacht je te lang, dan is de kans op een scheur tijdens het inpakken een stuk groter.

    Maak de spa daarna helemaal leeg en spoel hem schoon. Laat alle onderdelen goed drogen voordat je ze opvouwt: reken op minstens een uur, maar het hangt af van de vochtigheid en temperatuur. Zo voorkom je schimmel. Restwater in de pomp of leidingen is ook een probleem: dat kan bij de volgende vorstperiode bevriezen en de pomp beschadigen. Bewaar de pomp apart, binnenshuis.

    • Kies voor de kuip een droge plek zonder ongedierte: een zolder, schuur of verwarmde garage is prima.
    • Vermijd een vochtige of te koude ruimte, want vocht en kou tasten het materiaal net zo goed aan.

    Ook ander tuinmeubilair overwinteren vraagt om dezelfde droge, vorstvrije opslag.

    In het voorjaar is de spa snel weer klaar: vul hem, sluit de pomp aan en laat het water opwarmen voordat je erin stapt.

    Doorstoken of opbergen: dit past bij jouw situatie

    Doorstoken past het best bij een dubbelwandige, geïsoleerde spa met een cover. Staat die spa ook nog overdekt en gebruik je hem regelmatig, dan is doorstoken een logische keuze. Heb je een enkelwandige spa zonder cover, een strenge winter, of gebruik je de spa nauwelijks zodra het vriest? Dan is opbergen de slimmere keuze.

    Dit sluit aan op het omslagpunt uit het vorige blok. Met een goed geïsoleerde spa en een cover blijft het dagverbruik laag, zodat je een langere vorstperiode overbrugt voordat opbergen goedkoper wordt. Zonder cover en met een enkelwandige kuip ben je dat omslagpunt al binnen een paar dagen voorbij. Staat de spa ook nog onbeschut buiten, dan telt het vorstrisico voor het vinyl zwaarder mee dan de stroomkosten alleen. Bij een opzetzwembad speelt een vergelijkbare afweging, al ligt de grens daar iets anders door de stijvere kuip.

    Garantie en vorstschade

    Sommige fabrikanten stellen als voorwaarde voor garantie dat je de spa buiten het seizoen droog en vorstvrij bewaart. Die voorwaarde verschilt per merk en per polis, en staat niet altijd duidelijk in de kleine lettertjes.

    Voor opblaasspa’s is dit niet eenduidig vastgelegd in openbaar beschikbare voorwaarden. Bekijk dus altijd zelf de garantievoorwaarden van jouw spa voordat je hem de winter buiten laat staan. Als de fabrikant de claim afwijst, ligt dat risico bij jou. Naast de fabrieksgarantie heb je als koper ook wettelijke rechten, die los staan van wat de fabrikant zelf in de garantievoorwaarden zet.

  • Terrasverwarmer onder overkapping: waar let je op

    Terrasverwarmer onder overkapping: waar let je op

    Een terrasverwarmer onder een overkapping kan veilig zijn, als je let op de afstand tot het dak, de ventilatie en het type verwarmer. Gas en elektrisch gedragen zich heel anders als er iets boven je hoofd hangt. Of jouw situatie veilig is, hangt er vooral van af hoe open of gesloten die ruimte is.

    In het kort

    Hangt er iets laags of geslotens boven je hoofd? Kies dan voor elektrisch of infrarood. Je hebt geen open vlam en geen risico op koolmonoxide. Wil je toch gas, houd dan minimaal 30 tot 50 cm vrije ruimte aan tussen de verwarmer en het dak boven je. Hoe meer vermogen je verwarmer heeft, hoe groter die afstand moet zijn. Kijk altijd in de handleiding van jouw eigen model, want die marge is leidend. Staat er een partytent om je heen, dan moet er altijd een zijwand open zijn als de verwarmer brandt. Bij een open parasol of overkapping is dat risico een stuk kleiner, omdat de lucht daar vrijelijk kan bewegen. Let ook op een CE-keurmerk en een brandveilige ondergrond. En weet dat gas al snel meer dan 2 euro per stookuur kost, terwijl elektrisch je doorgaans minder dan 1 euro per uur kost.

    Is een terrasverwarmer onder een overkapping gevaarlijk?

    Nee, niet automatisch. Maar er zijn twee dingen die mis kunnen gaan. Ten eerste: te weinig afstand tussen de verwarmer en het dak of doek erboven. Dat materiaal kan dan vervormen of zelfs vatten. Ten tweede: te weinig luchtcirculatie onder een (bijna) gesloten overkapping, waardoor hitte en verbrandingsgassen zich ophopen.

    Hoe gesloten de ruimte boven en om je heen is, bepaalt hoe groot beide risico’s zijn. Wil je meteen weten of je beter voor gas of elektrisch kunt kiezen, dan lees je dat verderop in dit artikel.

    Afstand tot het dak of doek

    Reken op een vrije ruimte van grofweg 30 tot 50 cm tussen de verwarmer en het materiaal erboven. Hoe meer kilowatt je verwarmer heeft, hoe heter de stralingswarmte en hoe meer ruimte je nodig hebt.

    Er bestaat geen vaste norm die voor elk merk geldt. Fabrikanten geven zelf uiteenlopende waarden op, dus raadpleeg altijd de handleiding van jouw eigen model. Die marge is leidend, niet een algemene vuistregel. Of het materiaal boven de verwarmer doek, polycarbonaat of hout is, verandert dit principe niet. Maar het bepaalt wel hoe kwetsbaar dat materiaal is voor hitteschade.

    Koolmonoxide bij gas in een partytent

    Een gasterrasverwarmer verbrandt gas, en die verbranding heeft zuurstof nodig. Sluit je een partytent volledig af, dan raakt de lucht op. De verbranding verbruikt de zuurstof, en er ontstaat koolmonoxide (CO) dat zich ophoopt in de afgesloten ruimte. Koolmonoxide is reukloos. Je kunt het ook niet zien of proeven, dus je merkt zelf niets. Bovendien neemt je bloed CO circa 250 keer sneller op dan zuurstof. Bij langdurige blootstelling kun je bewusteloos raken zonder dat je het voelt aankomen.

    Houd daarom altijd minimaal één zijwand van de partytent open, of zorg voor een ventilatieopening, zodat de lucht blijft circuleren. Zet ook een CO-melder neer die voldoet aan de norm NEN-EN 50291. Die slaat alarm voordat jij zelf iets merkt.

    Maakt het uit of je onder een parasol, overkapping of partytent zit?

    Ja, zeker. Hoe meer de ruimte boven en om je heen gesloten is, hoe groter het ventilatie- en CO-risico bij gas wordt.

    • Open parasol: houdt nauwelijks lucht vast, dus het ventilatierisico is klein. Let wel op de afstand tussen de verwarmer en het parasoldoek.
    • Vaste overkapping, open aan de zijkanten: lucht kan grotendeels wegstromen. De afstand tot het dak is hier het belangrijkste aandachtspunt.
    • Partytent met dichte wanden: hier is het risico op CO-ophoping het grootst. Zorg voor een open zijwand of ventilatieopening zolang je stookt.

    De parasolheater

    Een parasolheater is een terrasverwarmer die je aan de stok van een parasol monteert. Dat gaat meestal met een gasfles onder in de parasolvoet of een elektrische kachel rond de stok. Het voordeel is dat je geen aparte staander naast je parasol nodig hebt. Let bij deze combinatie extra op de afstand tot het parasoldoek, want dat hangt vaak dichter bij de warmtebron dan een los dak of een overkapping. Twijfel je nog over de juiste parasol, kijk dan ook naar de maat die bij jouw tafel past.

    Gas of elektrisch: veiligheid en kosten

    Elektrisch of infrarood is de veiligste keuze onder een lage of gesloten overkapping. Geen open vlam, geen CO-risico. Gas kan nog steeds bij een hoge, open overkapping met genoeg luchtcirculatie, zolang je de afstand en ventilatie op orde houdt.

    Criterium Gas Elektrisch/infrarood
    Open vlam/verbranding Ja Nee
    CO-risico Ja, vooral bij weinig ventilatie Nee
    Ventilatiebehoefte Hoog, kier of rooster nodig Laag
    Richtprijs aanschaf (prijspeil 2026) ca. 150-500 euro (propaan), 250-1.600 euro (aardgasaansluiting) ca. 345-845 euro
    Verbruikskosten per uur (indicatief, prijspeil 2026) vaak meer dan 2 euro ca. 0,35-0,85 euro
    Relevante norm CO-melder: NEN-EN 50291 CE-markering

    Een elektrische of infrarood verwarmer kan tot 30 tot 40% efficiënter zijn in het direct verwarmen van jou. Hij verwarmt jou en de oppervlakken om je heen, niet de lucht erboven. Bij gas gaat een deel van de energie verloren aan het opwarmen van de omgevingslucht.

    Staat je overkapping laag, heb je een partytent of zit je vaak onder een (bijna) gesloten dak? Kies dan voor elektrisch of infrarood. Heb je een hoge, open overkapping met veel luchtcirculatie en let je zelf op afstand en ventilatie? Dan kan gas een prima keuze zijn. Wil je precies weten wat jouw model aan stroom of gas kost, gebruik dan de rekenwijze in verbruik en gaskosten berekenen.

    Nog meer veiligheidspunten

    • CE-keurmerk: een basisveiligheidskenmerk dat op elke terrasverwarmer moet staan. Een IP-waarde vertelt je hoe vochtbestendig het toestel is.
    • Brandveilige, stabiele ondergrond: zet de verwarmer nooit op een brandbare of wiebelige ondergrond. Zeker niet als er een gasfles in de voet zit.
    • Verzekering: brandschade door verkeerd gebruik kan gevolgen hebben voor je dekking. Check je eigen polisvoorwaarden.
    • Open vuur als alternatief: kies je liever voor sfeer met open vuur, dan heeft een vuurschaal een hoger brand- en vonkrisico dan een gesloten terrasverwarmer. Er is namelijk geen afgeschermd verwarmingselement.

Jouw tuin, jouw keuze

Stap 1 van 3

Wat zoek je voor buiten?

Begin bij jouw plannen. We zetten de bijbehorende filters voor je klaar.

Wat zoek je voor buiten?